Сряда, 29 април 2026

Николай Рашков: Ще изтегля предложението, внесено в ОбС за включване на болницата и ДКЦ в годишния приватизационен списък

  28.04.2026 22:12  
Николай Рашков: Ще изтегля предложението, внесено в ОбС за включване на болницата и ДКЦ в годишния приватизационен списък

Кметът Николай Рашков написа в страницата си, че изтегля предложението, внесено в ОбС за включване на болницата и ДКЦ в годишния приватизационен списък. Публикуваме позицията му без редакторска намеса:


Радвам се, че темата за състоянието на общинското здравеопазване вече е отвъд пределите на Горна Оряховица и се превръща в национален дебат. Страната трябва да види проблемите на общинските болници в най-големите градове като Горна Оряховица, които не са областни центрове.
 Преди ден изпратих отворено писмо до всяка от парламентарно представените политически сили.
Призовах законотворците в новия парламент да разгледат възможността болници, които обслужват население в голям периметър извън съответната община, да добият статут на ЗАЩИТЕНИ.
Изразил съм и мнение, че липсва житейска логика общинските болници да функционират като търговски дружества.
Много се надявам Горна Оряховица със своите действителни проблеми, да намери истински застъпници в националната политика!
През последните две години с екипа ми не сме преставали да търсим варианти за дългосрочно развитие на болницата. За това време в апаратура сме вложили 240 000 лв., а общо средствата, които сме предоставили, включително за подпомагане на медицински персонал, са в размер на над 400 000 лв.
В желанието да повишаваме качеството на здравеопазването за нашите съграждани кандидатствахме и сме одобрени с финансиране за медицинско оборудване за над 1.5 млн. лв. по голям проект, съвместно с общините Русе и Силистра по Комбинирана концепция за интегрирани териториални инвестиции.
Търсили сме и редица други варианти за болницата, като през цялото време не сме изоставяли и малките съпътстващи стъпки. Една от тях е безплатният кабинет по репродуктивно здраве, който разкрихме, съвместно с фондация „Искам бебе“ и който вече ни зарадва с първото си родено бебче!
В момента ситуацията около болницата се затяга заради предстоящата загуба на приходи от дейността на отделението по вътрешни болести, което заради непосилна конкуренция остана без главния си специалист д-р Костурков. Отделението му осигуряваше почти 40% от приходите по клинични пътеки. А от тези приходи се формират работните заплати на горнооряховските медици.
Изграждането на един специалист и утвърждаването на едно отделение е бавен и скъп процес. А в същото време, нарастващите медицински стандарти стават все по-непосилни и притискат общинските болници.
Ето защо, при появата на такова добро инвестиционно намерение, без колебание застанахме зад инициативата на болничното ръководство да задвижим предварителни процедури.
В писмото, входирано от евентуалния инвеститор се представя план за укрепване на най-натоварените и свързани с основната заболеваемост в региона структури – вътрешни болести, кардиология и хирургия, договори с НЗОК за максимален брой клинични пътеки в 12-те работещи сега направления и добавяне на нови – съдова хирургия и ортопедия. Включва също развитие на ДКЦ.
Само че всичко това е разговорът по същество, до който евентуално би се стигнало след месеци.
След като ОбС актуализира приватизационния списък и включи в него болницата ще има основание тепърва да възложи изготвянето на правен анализ и пазарна оценка.
И именно това е точката, внесена в ОбС и насрочена за разглеждане този четвъртък. Тя НЕ Е решение за собствеността на болницата. Това е предварителна процедура, която вече да отвори дебатите по същество и претеглянето на всички аргументи, преди евентуалното обявяване на конкурсна процедура.
Всичко това би отнело поне година – достатъчно време за всички „За“ и „Против“.
Виждам обаче, че политическите игри, които местните представители на ГЕРБ започнаха, постигат своята цел – изплашиха доста хора, настроиха други и определено разединиха обществото.
Не искам да виждам съгражданите си разединени! Не ми е приятно да гледам всички тези полемики в социалните мрежи. Искам за горнооряховчани добро здравеопазване, искам обаче и спокойствие в общността.
Ако оздравителният план за създаване на модерна и достъпна болница не се приема еднозначно, то аз правя крачка встрани.
Ще изтегля предложението, внесено в ОбС за включване на болницата и ДКЦ в годишния приватизационен списък.
Оттеглям се от дебата за частна инвестиция в местното здравеопазване. Непоискано добро не се прави, казва мъдрият ни народ.
Ако темата остане на дневен ред на принципала Общински съвет, може някой от съветниците да прояви здрав разум и инициатива, и сам да внесе такова предложение.
Остава ни сега да се борим със системата и недоимъка, с надеждата наистина държавата да ни чуе.
Надявам се темата за общинското здравеопазване, която започна с нашия случай, да навлезе в конкретика и да се търсят решения за спасяване на общинските болници.
 


Предупреждение за интензивни валежи на 30 април във Великотърновска област
Велико Търново
Предупреждение за интензивни валежи на 30 април във Великотърновска област

29.04.2026 13:23

Въпреки изтегленото предложение за продажба на болницата в Горна Оряховица протест ще има
Горна Оряховица
Въпреки изтегленото предложение за продажба на болницата в Горна Оряховица протест ще има

29.04.2026 13:20

Временна организация на движението се въвежда в Павликени във връзка с проведжане на празника на яйцето
Павликени
Временна организация на движението се въвежда в Павликени във връзка с проведжане на празника на яйцето

29.04.2026 12:51

Общото събрание на Асоциацията по ВиК прие инвестиционна програма на ВиК “Йовковци” ООД за 2 049 258 евро
Велико Търново
Общото събрание на Асоциацията по ВиК прие инвестиционна програма на ВиК “Йовковци” ООД за 2 049 258 евро

29.04.2026 12:50

Две двойки от Велико Търново получават финансова подкрепа за ин-витро в кампанията „С цвете в ръка срещу репродуктивните проблеми“
Велико Търново
Две двойки от Велико Търново получават финансова подкрепа за ин-витро в кампанията „С цвете в ръка срещу репродуктивните проблеми“

29.04.2026 11:37

Голямо количество дрога иззеха в свищовско
Свищов
Голямо количество дрога иззеха в свищовско

29.04.2026 10:58