Вторник, 23 юни 2026

СУ „Бачо Киро“ в Павликени откри модерен STEM център за обучение и иновации

  01.05.2026 09:45  
СУ „Бачо Киро“ в Павликени откри модерен STEM център за обучение и иновации

С тържествена церемония Средно училище „Бачо Киро“ в гр. Павликени откри своя нов STEM център по математика, информатика и природни науки – пространство, което
съчетава съвременни технологии, иновативно обучение и вдъхновяваща образователна среда.
Събитието бе уважено от официални гости, сред които кметът на Община Павликени инж. Емануил Манолов, заместник-кметът инж. Албена Петрова, председателят на Общинския
съвет г-н Венцислав Георгиев и началникът на РУО – Велико Търново, г-жа Здравка Минчева.
На откриването присъстваха още директори на образователни институции от Община Павликени и региона, както и родители, партньори и приятели на училището, които споделиха празничния момент с училищната общност.
Официалното откриване започна с вдъхновяващо изпълнение на вокална група „Училищни искри“ с ръководител г-жа Искра Русатова, което създаде празнична атмосфера и постави емоционален акцент на събитието.
Новият STEM център е създаден по проект № BG-RRP-1.015-1239-C03 „STEM център математика и информатика и природни науки“ по Национален план за възстановяване и устойчивост, BG-RRP-1.015
„Училищна STEM среда", с инвестиция от 185 000 евро. В рамките на проекта са обновени и модернизирани кабинети по природни науки, математика и информатика, както и е създадено фотостудио, а също така са изградени високотехнологични класни стаи, оборудвани с интерактивни дисплеи, лаптопи, 3D технологии и специализирана лабораторна техника.
Особен интерес предизвика демонстрационната част на събитието, в която учениците показаха реалните възможности на новата база. Гостите имаха възможност да наблюдават
химични експерименти, работа с графични таблети, както и демонстрации на съвременна фотографска техника. Учениците представиха и заснети от тях интервюта с гостите, реализирани в новообособеното фотостудио и подкаст пространство.
В своето приветствие директорът г-жа Петя Неделчева подчерта, че STEM центърът не представлява само модерна учебна среда, а израз на дългосрочната визия на училището за
развитие – образование, което насърчава мисленето, креативността и практическите умения на учениците.
Послание към присъстващите отправи и кметът инж. Емануил Манолов, който изрази подкрепата на местната власт за развитието на съвременното образование и инвестициите в бъдещето на младите хора.
„Технологиите са средство, но истинската промяна идва от хората – от учителите, които вдъхновяват, и от учениците, които търсят и откриват“, подчерта директорът.
С реализирането на проекта СУ „Бачо Киро“ затвърждава своята позиция като модерна образователна институция, която активно работи за подготовката на учениците за предизвикателствата на 21. век, съчетавайки традиции, иновации и партньорство.
Събитието завърши с разглеждане на новите кабинети и неформални разговори между гости, учители и ученици, обединени от общата идея – че качественото образование е
ключ към успешното бъдеще.
 


Жулиян Иванов отново е футболист на Локомотив ГО
Горна Оряховица
Жулиян Иванов отново е футболист на Локомотив ГО

23.06.2026 00:40

Центърът за социална рехабилитация и интеграция – гр. Свищов се отличи в третото издание на националния фестивал „Пътеводител на доброто“
Свищов
Центърът за социална рехабилитация и интеграция – гр. Свищов се отличи в третото издание на националния фестивал „Пътеводител на доброто“

22.06.2026 15:50

Община Свищов организира транспорт до местността Паметниците на 27 юни
Свищов
Община Свищов организира транспорт до местността Паметниците на 27 юни

22.06.2026 13:51

НЧ \
Стражица
НЧ "Възпитател - 1896" в старжишкото село Камен стана на 130 години

22.06.2026 13:49

В Свищов продължава изпълнениета на проекта  за изграждане и оборудване на нови социални услуги
Свищов
В Свищов продължава изпълнениета на проекта за изграждане и оборудване на нови социални услуги

22.06.2026 13:41

Заместник-кметът на община Стражица отличи тримата зрелостници, постигнали най-висок резултат на държавния зрелостен изпит по български език и литература
Стражица
Заместник-кметът на община Стражица отличи тримата зрелостници, постигнали най-висок резултат на държавния зрелостен изпит по български език и литература

22.06.2026 13:35