Вторник, 23 юни 2026

Какви са цените на ягодите тази година

  03.05.2026 09:55  
Какви са цените на ягодите тази година

И защо българското производство се изнася, а на пазара у нас има гръцки ягоди

Започна сезонът на ягодите. Първите български в евро вече са по пазарите у нас. Но цената им е двойно, а дори тройно по-висока в сравнение с миналата пролет.

Освен това българските ягоди се оказа, че се изнасят за чужбина. А у нас се продават гръцки. 

Нина и Пенко отглеждат 45 оранжерии с ягоди в землището на Кричим. Засадили са ги преди 9 месеца. Въпреки че тази година ягодите са узрели с 20 дни по-късно заради по-студената зима, добивите са по-големи.

„Тази година почти на 100% отглеждаме ягодите биологично – с много малко използване на препарати, само когато е нужно. Засега почти на 100% ягодата е биологична”, казва Пенко.

Първата реколта, която излиза оттук преди две седмици, е изкупена веднага. За първи път тази година ягодите се търгуват в евро. И няма повишение на цената в сравнение с миналата пролет, казват производителите. Най-големият им разход е работната ръка.

„Ако миналата година е било 6 лева, тази е 3 евро. Няма разлика в тази цена. Но относно разходите има – около 30–40%”ы казва Нина. „Тази година надниците, които плащаме, са с 20% повече от миналата година. Торовете и препаратите – както са биологични – са доста по-скъпи от обикновените”, обяснява Пенко.

Между 3 и 4 евро за килограм в момента е цената на едро от оранжериите. Родните производители са принудени да изнасят стоката си в чужбина, за да оцелеят.

„Просто вносът от Гърция е доста голям. Не можем да се преборим с техните цени. Явно тяхното субсидиране от държавата е по-различно от нашето. И сега в момента българите ядат гръцка ягода, а нашата ягода се транспортира за Румъния. Около 20% от моето производство се дава на българския пазар. Просто стоката не се реализира – не е оценена на цената, която искаме ние. С бусове идват хора, товарят, продават. Ходят на техните тържища и борси в Букурещ. Например днешният търговец, който беше тук, беше от Букурещ”, обяснява Пенко.

По пазарите в големите градове у нас цената на ягодите стига до 8 евро за килограм, установи проверка на екипа ни. Крайпътните сергии и по-малките населени места предлагат по-ниски цени.

Колкото е била в лева, толкова струва сега в евро, казва Дени Димитрова от Ново село – 5 евро килограмът.

След 10 дни ще са готови ягодите, засети на открито по полето. Тогава цената по пазарите ще тръгне надолу, прогнозират търговците. Но с максимум 2,50 евро.

В Кричим ягодите са основен поминък за над 200 семейства. Градът, известен като Столицата на ягодите, и тази година организира фестивал на сладкия плод. Той ще се проведе следващата седмица.


Жулиян Иванов отново е футболист на Локомотив ГО
Горна Оряховица
Жулиян Иванов отново е футболист на Локомотив ГО

23.06.2026 00:40

Центърът за социална рехабилитация и интеграция – гр. Свищов се отличи в третото издание на националния фестивал „Пътеводител на доброто“
Свищов
Центърът за социална рехабилитация и интеграция – гр. Свищов се отличи в третото издание на националния фестивал „Пътеводител на доброто“

22.06.2026 15:50

Община Свищов организира транспорт до местността Паметниците на 27 юни
Свищов
Община Свищов организира транспорт до местността Паметниците на 27 юни

22.06.2026 13:51

НЧ \
Стражица
НЧ "Възпитател - 1896" в старжишкото село Камен стана на 130 години

22.06.2026 13:49

В Свищов продължава изпълнениета на проекта  за изграждане и оборудване на нови социални услуги
Свищов
В Свищов продължава изпълнениета на проекта за изграждане и оборудване на нови социални услуги

22.06.2026 13:41

Заместник-кметът на община Стражица отличи тримата зрелостници, постигнали най-висок резултат на държавния зрелостен изпит по български език и литература
Стражица
Заместник-кметът на община Стражица отличи тримата зрелостници, постигнали най-висок резултат на държавния зрелостен изпит по български език и литература

22.06.2026 13:35