Богдан Русен постигна впечатляващо време в ръчната стрижба на овце, а Петър Петров от Сливен спечели второто състезание по ръчно доене на кози
Фермерските състезания отново се превърнаха в една от най-атрактивните части от програмата на XIV Национален събор на овцевъдите в България, който се провежда край Петропавловския манастир.
В третия ден на събора бяха проведени две от най-очакваните надпревари – второто състезание по ръчно доене на кози и нова оспорвана надпревара по ръчна стрижба на овце. И двете състезания събраха много публика около арената и показаха реални фермерски умения, бързина, сръчност и отношение към животните.
Второто състезание по ръчно доене на кози се проведе в две категории – за възрастни и за деца. Надпреварата, която тази година беше включена като нов акцент в програмата на събора, отново предизвика голям интерес.
При възрастните първото място спечели Петър Петров от Сливен, който издои 1 литър мляко. На второ място се класира Съби Николов от Панагюрище с 800 мл, а третото място беше за Иван Петров от Генерал Тошево със 710 мл.
При децата първото място спечели Мариянка Николова от Панагюрище с 450 мл. Второто място беше поделено между Кристиян Мирославов от Варна с 200 мл и Калинка Николова от Русе, на 6 години и половина. Третото място получи Радул Петров от Велико Търново, който издои 100 мл и е само на 4 години.
Всички победители в състезанието по ръчно доене на кози получиха парични награди.
В програмата се проведе и състезание по ръчна стрижба на овце – една от най-автентичните фермерски дисциплини на събора. В надпреварата през втория ден се включиха 8 участници, които показаха бързина, здрава ръка и майсторство в традиционна дейност, неразривно свързана с овцевъдството.
Победител стана Богдан Русев, който острига овца за 4 минути и 30 секунди. По оценка на организаторите това е безпрецедентно време за състезанието на събора, като предстои да бъде проверено дали резултатът може да бъде сравняван с европейски постижения в подобна дисциплина.
Второто място беше поделено между Димитър Иванов и Николай Русев, които постигнаха еднакво време – 6 минути и 33 секунди. Третото място спечели Хасан Ибрямов с време 8 минути и 3 секунди, който стана победител и във вчерашното състезание по ръчна стрижба.
Всички те получиха парични награди.
XIV Национален събор на овцевъдите в България се организира от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и със съдействието на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.

