С пищен, почти 3-часов танцов спектакъл на участниците приключи 19-то издание на Международния фолклорен фестивал „Раховче“ и 21-я Национален детски фестивал на изкуствата „Раховче”. Домакин на двата танцови форума беше НЧ „Братя Грънчарови - 2002”. Фестивалите се проведоха с финансовата подкрепа на Община Горна Оряховица.
В продължение на пет фестивални вечери на две сцени се представиха над 1000 участници от Румъния, Словакия, Турция и България.
НЧ „Братя Грънчарови-2002” бе сцена на изпълненията на певци и танцьори, участници в двата фестивала „Раховче”, а публиката всяка вечер изпълваше Летния театър, за да аплодира техните песни и танци.
Преди гала концерта на сцената излязоха участниците в детския фестивал на изкуствата. За всички тях имаше грамота и подаръци от организаторите.
В гала концерта по случай закриването, участниците в Международния фестивал „Раховче” още веднъж представиха пред горнооряховската публика най-атрактивните си изпълнения, които зрителите всеки път изпращаха с бурни аплодисменти.
В последната фестивална вечер всички състави още веднъж дефилираха на сцената на Летния театър. Те получиха купата на фестивала, почетни грамоти за участие и подаръци от заместник-кмета Петя Иванова и председателя на НЧ „Братя Грънчарови – 2002“ Иван Иванов.
Петя Иванова още веднъж поздрави изпълнители и публика, благодари на участниците, организаторите и зрителите за споделената емоция през изминалите дни. През тази седмица Горна Оряховица се превърна в едно туптящо сърце на ритъм, музика, фолклор и за пореден път показа, че изкуството няма нужда от превод – то се чувства и се запомня. Благодаря на организаторите, които за поредна година с много сърце и огромен труд са направили това мащабно събитие, което е неизменна част от културния календар на Община Горна Оряховица. А на вас гости от Румъния, Словакия и Турция благодаря, че споделихте с нас традициите и културата на вашите народи. С огромно нетърпение вече очакваме 20-то издание на Международния фолклорен фестивал „Раховче“, обърна се към изпълнителите заместник-кметът Петя Иванова преди да закрие двата танцови форума.
А по традиция, финал на фестивалната седмица в НЧ „Братя Грънчарови – 2002“ бяха празничните илюминации.

